Hasta Bakıcılığı İyi bir Hizmet ve Profesyonellik Gerektirir
Hastabakıcılık en basit tanımı ile hastanede yapılan tedavilerinin sonrasında, iyileşme sürecini ya da, hastaneden çıktıktan sonraki yaşamını evinde, doktor ve hemşirelerin yapılmasını gerekli olduğu her türlü ilaç kullanımı, bakım, gibi hizmetleri hastanın bulunduğu mekanda gerçekleştiren kişilerin mesleği olarak tanımlansa da, aslında konu bu kadar kolay  geçilebilecek bir konu değildir. Hastabakıcı, her şeyden önce, tedavisine devam edilen kişilerin her türlü motivasyon düşüklüğünde, ilaç kullanımı sırasında verilmesi gereken ilaçları tam zamanında ve dozunda vermesi gereken, tüm hizmet süresince karşılaştığı durumlar karşısında sakinliğini bozmayacak yapıda olması gerekir. Konu bu açıdan değerlendirildiğinde hastabakıcılık mesleğinin amatör kişiler tarafından yapılabilecek bir meslek olmadığı net olarak ortaya çıkar.

Evde bakımına ve tedavisine devam edilen hastanın ilaç kullanımı dışında, günlük hayatla olan bağının da devam etmesi gerektiği için, hastabakıcılar bir gün içerisinde pek çok durum ile karşılaşabilir. Bu durumlarda sakinliğini koruyarak çözümler üretebilmelidir. Bir hastabakıcıdan beklenen hizmetleri kısaca hatırlatmak gerekirse;

  • Gün içerisinde kullanılacak ilaç ve malzemeleri hazırlar,
  • Hasta kalkamayacak kadar ağır veya yatalak ise, uzun süreli yatışlarda oluşan yaraları önlemek için yatış pozisyonlarını ayarlar,
  • Hastaların odaları temiz, bakımlı ve aydınlık olmalıdır. Bu nedenle odanın havalandırılması ve gün ışığından faydalanacak şekilde aydınlatılmasını sağlamalıdır.
  • Hastaya yaşamını idame ettirmek için gerekli olan sürgü, ördek gibi malzemelerin verilmesi ve temizliği ile ilgilenir.
  • Hastalar genellikle hareketlerinin kısıtlı olmasından dolayı, kas kaybı da dahil pek çok yan sorunla karşılaşır. Bunu gidermek için hastabakıcılar, genel vücut bakımının yanında, egzersizler yaptırarak hastanın formda kalmasına yardımcı olur. Kaslarda oluşabilecek tutulma ve kramplara karşı masaj yapar.
  • Hastaların beslenmesi ayrı bir önem taşır. Bu nedenle günlük hesaplanan öğünler dahilinde beslenmesini sağlar.
  • Hastaya iyi bir bakım hizmeti vermenin olmazsa olmaz şartlarından biri hastabakıcının kendisinin sağlıklı olması ve iş güvenliği unsurlarına dikkat etmesidir. Çalıştığı ortamlarda bu konulara dikkat eder.
  • Hasta ile ilgili kayıtları tutar ve bu kayıtları hasta yakınları ve doktorlarla paylaşır.
Görüldüğü gibi, bir hayatı iki kişilik yaşamak anlamına gelebilecek bir meslek olan hastabakıcılık aslında hiç de kolay bir meslek değildir.